Postieľka, posteľ

Detská izbaKaždá detská izba obsahuje posteľ. Či už máte malé bábätko, alebo teenagera. Líši sa len veľkosťou, sem tam farbou a vybavením. Je samozrejmé, že teenager bude mať iné nároky na miesto svojho odpočinku ako to bábätko. Poďme teda pekne po poriadku.

Zariaďovanie detskej izby pre bábätko je snáď najľahšie. Asi sa pýtate prečo. V prvom rade musím spomenúť, že do jej zariaďovania vám nik nebude „kecať“. Stačí dodržať pár pravidiel a bezpečnostných opatrení a všetko ostatné je a vás. Čo sa týka postieľky, máte viacero možností:

Klasická postieľka do troch rokov. Nie je ničím zvláštna, jej rozmery väčšinou sú 120cm dĺžka a 60cm šírka. Vyrábajú sa buď drevené, a to bukové alebo borovicové, alebo z drevotriesky. U drevotriesky je na výber viacero farebných prevedení, obrázkov a podobne. Bežné je polohovanie roštu v troch polohách v závislosti od šikovnosti a schopností bábätka (či už vie sedieť, alebo stáť). Rošt sa potom posúva nižšie a nižšie kvôli jeho bezpečnosti. Tie lepšie a samozrejme drahšie postieľky majú aj iné polohovanie roštu. Jedná sa o vydvihnutie len jednej tretiny roštu smerom hore, čo sa využíva, pokiaľ má dieťa reflux (obsah žalúdka sa vracia späť do ústnej dutiny), aby sa v spánku nezadusilo. Najmä predčasne narodené deti by sa mali takto polohovať minimálne prvých šesť mesiacov života.

Tip redakcie: Pokiaľ už máte kúpenú postieľku a špeciálne polohovanie roštu jej výrobca do vienka nepribalil, nezúfajte. Postačí vám dokúpiť špeciálny polohovací vankúš, ktorý splní svoj účel. Tieto vankúše dostať kúpiť za cca 10 EUR.

Ďalšia možnosť je kúpiť väčšiu postieľku vrátane priestoru na prebaľovanie (v tomto prípade nemusíte kupovať prebaľovací pultík). Postieľka má teda akoby dva rozmery. Najprv dĺžku 120cm a k tomu je prebaľovací kvázi pult s úložným priestorom pod ním, neskôr, keď dieťatko podrastie, sa postieľka zväčší o priestor na prebaľovanie, ktorý tým pádom zanikne a posteľ má dĺžku 200cm.

Posledná možnosť je zaobstarať si klasickú posteľ dlhú dva metre a pripevniť na ňu len výškové zábrany, aby sa dieťaťu nič nestalo. U tejto varianty však prichádzate o všetky bezpečnostné prvky, ktoré predchádzajúce dva typy postieľok majú. Najväčší problém nastane, keď sa bábätko naučí loziť a bude tak spoznávať všetky zákutia vášho bytu, či domu a mohlo by si ľahko ublížiť. Preto ju odporúčame skôr pre škôlkárov.

Malým školákom a študentom máme trošku väčší problém zariadiť izbu, pretože si už do toho radi povedia svoje a my musíme prispôsobiť naše predstavy aj ich predstavám. Čo sa týka výberu, je podstatne širší ako u postieľok našich najmenších. Zase máme dve možnosti. Masívne postele, alebo postele z drevotriesky. Vybrať si možno z rôznych štýlov a farieb od nature look až po farebne odvážne kreácie.

Pri študentských posteliach by sa čo to dalo vybrať aj z kovových postelí, resp. skôr prístelkov, ale toto veľmi neodporúčame, pretože nie sú stavané na každodenný spánok, použitie a mohli by ľahko poškodiť zdravý vývoj chrbtice dieťaťa. Pokiaľ však neviete odolať ich dizajnu, je možné niečo podobné nájsť v zastúpení masívu. Nechajte sa inšpirovať.

Detská izba zostava